بازتوانی ریه بیماران بعد از جراحی های باز قفسه صدری و  قسمت فوقانی شکم

بعد از جراحی های  بزرگ قفسه صدری و قسمت های بالای شکم نظیر جراحی های قلب باز ، توده های ریوی ، کانسر مری و معده و ... معمولا بیماران با مشکلات عدیده ای در سیستم تنفسی روبرو هستند از درد و مشکلات تغذیه ای گرفته تا صدمه ریه در طول جراحی و عفونت و... . این مسئله خصوصا در بیماران با سن بالا یا با مشکلات زمینه ای بسیار شدیدتر است و می تواند منجر به موربیدیتی و مورتالیتی در بیماران شود . بنابراین لازم است این بیمراران تحت مراقبت های خاص بعد از عمل قرار گیرند . در ایران مرسوم است این دسته از بیماران به بخش های مراقبت های ویژه منتقل می شوند و گرچه در این بخش ها اقدام خاصی برای این بیماران صورت نمی گیرد و فقط مراقبت دقیق تری و با تعداد پرسنل بیشتری از ایشان بعمل می اید وگرنه در حال حاضر پروتکول درمانی و مراقبتی خاصی برای این دسته از بیماران وجود ندارد .

در مراکز مختلف دنیا پروتکول های متعددی برای این دسته از بیماران وجود دارد که باعث شده است میزان بهبود این بیماران به مقدار قابل ملاحظه ای بیشتر شود و خصوصا در مورد بیماران با سن بالا به موفقیت های خوبی دست پیدا نمایند . این پروتکول ها و دستورالعمل ها در کتب متعدد مرجع وجود دارد ولی به دلایل مختلفی مورد استفاده کامل قرار نمی گیرند .

بهتر دیده شد که در این طرح بعد از انتخاب بهترین و مقدور ترین پروتکول برای مراقبت این دسته از بیماران ، این پروتکول پیشنهادی مورد اجرا قرار گیرد و با روش های درمانی مراقبتی موجود مقایسه شود تا شاید بتوان با برطرف کردن مسائل مدیریتی این پروتکول را برای تمام بیماران با جراحی های خاص عملیاتی نمود .

پروتکول پیشنهادی :

  1. آموزش دقیق و کامل به بیماران
  2. کنترل کامل درد بیماران در 3 روز اول بعد از عمل
  3. تنظیم و تامین دقیق مایعات ، الکترولیت ها و تغذیه بیماران
  4. اجرا تمرینات تنفسی در سه روز اول بعد از عمل
  5. استفاده از وسائل کمک تنفسی در سه روز بعد از عمل

روش اجرا :

تمام بیماران بالای 60 سال که کاندید جراحی باز در قفسه صدری یا نواحی فوقانی شکم هستند و در یکی از مراکز جراحی آموزشی شهرستان همدان بستری شده اند در این مطالعه وارد می شوند .لازم است که برای تمام بیماران مطالعه مذکور توضیح داده شود و رضایت بیماران جهت شرکت در مطالعه اخذ گردد . قبل از جراحی از تمام بیماران معاینه دقیق قلب و ریه بعمل می اید و از همه بیماران نوار قلب ، عکس ریه و PFT تهیه می شود . بعد از جراحی برای بیماران طبق پروتکول های تهیه شده اقدامات لازم انجام می شود و در روز 5 بعد از عمل مجددا معاینه دقیق قلب و ریه همراه با تهیه نوار قلب ، عکس سینه و PFT  صورت می گیرد . در طی این مدت عوارض ، رضایت بیمار ، میزان موفقیت و مدت زمان بستری بیماران تا ترخیص ثبت می شود .

موارد تحقیق :

  • مقایسه روش های بی دردی بعد از عمل با یکدیگر ( اپیدورال – PCA  - تزریق پلورال – تزریق در محل زخم ) و میزان درد بعد از عمل بیماران و بررسی رابطه بین درد و بعبود عملکرد ریه
  • مقایسه اموزش قبل از عمل به بیماران با آموزش بعد از عمل به بیماران و اثر بخشی استفاده از وسائل کمک آموزشی  
  • مقایسه عوارض و بهبود پارامتر های روی در بیماران که پروتکول روی انها اجرا شده است با بیمارانی که به روش های مرسوم فعلی تحت درمان قرار دارند
  • تاثیر استفاده از وسائل کمک تنفسی و فیزیوتراپی در بهبود عملکرد ریوی بیماران
+ نوشته شده در یکشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۸ساعت 17:46 توسط گروه آوید |

گروه اولیه آوید که در زمینه دستگاههای سرفه ساز برای بیمارانیکه توانایی خارج کردن ترشحات تنفسی خود را نداشتند فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز کرده بود در دومین کنگره سراسری طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه شهید بهشتی که در 16 آبان 87 در بیمارستان مسیح دانشوری تهران برگزار شد شرکت کرد.

هدف از شرکت ما فهمیدن کلیاتی  درباره توانبخشی ریوی  و تبادل نظر با اساتید مرتبط بود.

به طور خلاصه در کنگره مباحث زیر مطرح شد:

انواع بیماریهای ریوی وضرورت توانبخشی: در بیماریهای مزمن انسدادی ریوی،انواع بیماریهای عصبی عضلانی که خصوصا عضلات تنفسی بیمار نیز درگیر است،انواع مشکلات شناختی مانند دمانس یا مشکلات ساختمان اسکلتی مانند استئوارتریت یا شکستگیهای وسیع دنده و قفسه سینه و... میتوان از روشهای Pulmonary Rehabilitation استفاده کرد، در این روش علاوه بر درمان بیمار بر حسب مورد  از فیزیوتراپی و روشهای بازگردانی عملکرد ریه برای خروج ترشحات مانند دستگاه های سرفه ساز، قرار دادن بیمار در وضعیتی که خروج موکوس راحت تر انجام شود استفاده میکنیم.

اساس درمان متمرکز بر بیمارستان نیست بلکه درمان باید در کلینیک و منزل نیز ادامه یابد و مسائل روانی و تغذیه ای بیمار مد نظر قرار گیرد.

اندیکاسیونهای مطرح شده:

1-تست راه رفتن 6 دقیقه ای با پالس اکسیمتر: اگر بیمار در حین تست ،تنگی نفس گرفت و یا اگر اکسیژن زمان استراحت را با بعد از راه رفتن مقایسه کردیم و میزان افت اکسیژن 10 تا 20 درصد بود . این تست خصوصا در افراد بالای 50 سال باید انجام گیرد.

2- علائم فشار ریه بر قلب( بر بطن راست) را بسنجیم و در صورت وجود اختلال ، اندیکاسون درمان بگذاریم.

3- هایپوکسی واضح که اگر فشار اکسیژن کمتر از 45-50 باشد و نیز میزان اشباع اکسیژن کمتر از 90 باشد هایپوکسی واضح رخ میدهد.

4- سیانوز و پلی سایتمی

5-بیمارانیکه دائما بستری میشوند، در این بیماران مشاوره روانپزشکی نیز باید داده شود.

6 تا 12 هفته زمان لازم است تا بازتوانی ریه انجام شود اما بهترین زمان 8 هفته است. به طوریکه روزانه یا 3 بار در هفته  و هر بار بین 10 تا 40 دقیقه( کمتر از 20 دقیقه موثر نیست). عضلات درگیر در این روش عضلات تنفسی و عضلات فوقانی و تحتانی دنده ای هستند.

در بازتوانی ریه ازdecondition کردن بیمار و خارج کردن او از وضعیتی که حرکت ندارد استفاده میشود.  

    افزایش تحمل فعالیت به مدت 2-4 روز و هر بار 30-40 دقیقه با مد نظر قرار دادن پذیرش قلبی بیمار، توجه به تغذیه بیمار و استفاده از وسایل کمکی غیر تهاجمی در این روشها باید مد نظر قرار گیرند.

بهار

 

+ نوشته شده در یکشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۸۸ساعت 17:31 توسط گروه آوید |